Zürii 2018

Elmo Tiisvald

Elmo016 (1)

Elmo Tiisvald alustas muusikalisi õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis viiuli erialal Tiiu Päeske juures. Ta lõpetas Eesti Muusikaakadeemia 1993. aastal professor Ants Üleoja kooridirigeerimise klassis ja 2003. aastal orkestridirigeerimise erialal Paul Mägi ja Roman Matsovi klassis. Täiendanud end dirigendina Stuttgardi Bach-Akadeemias John Eliot Gardineri ja Helmuth Rillingi meistrikursustel, ning Sylvain Cambrelingi, Jorma Panula ja Neeme Järvi meistriklassides.

Aastatel 1992-1995 töötas Eesti Filharmoonia Kammerkoori juures laulja, koormeistri ja dirigendina ning õppejõuna Eesti Muusikaakadeemias. 1991 aastal asutas ta Tallinna Rahvusvahelise Orelifestivali Oratooriumikoori ja 1996 aastal Tallinna Kontserdikoori.

Aastal 1995 alustas Elmo Tiisvald töötamist dirigendina Rahvusooperis “Estonia”, hiljem 1998-2009 juhtis peakoormeistrina Rahvusooper Estonia Ooperikoori. Juhatanud kontserte Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Barokkorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Eesti Raadio Segakoori, Eesti Rahvusmeeskoori, Eesti Kontserdi oratooriumikoori, Tallinna Rahvusvahelise Orelifestivali koori ja Rahvusooper “Estonia” ooperikooriga. Rahvusooperis Estonias on ta dirigeerinud nii oopereid, ballette kui muusikale. Juhatanud ka mitmetel festivalidel nii Eestis, Soomes, Rootsis, Venemaal kui Saksamaal.

Käesoleval ajal tööab Elmo Tiisvald Rahvusooper Estonia peakoormeistrina, Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia ooperistuudio dirigendi ja dirigeerimise osakonna õppejõuna. Aastal 2014 valiti Elmo Tiisvald eesti muusikapreemia “Aasta parim dirigent” nominendiks.

 

Kai Rüütel

Kroot-Tarkmeel,foto-Kai Rüütel

Kai Rüütel õppis Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis, jätkas õpinguid Haagi Kuninglikus Konservatooriumis ja Hollandi Rahvuslikus Ooperiakadeemias, kus ta omandas magistrikraadi kiitusega. Rüütel võitis Eesti Noorte Klassikalauljate võistlusel esikoha kolmel aastal järjest: 2001, 2002 ja 2003.

Aastal 2009 valiti Kai Rüütel Londoni Kuningliku Ooperi juures tegutsevasse Jette Parkeri Noorte Artistide programmi, mille raames laulis ta Auväärset daami „Mänguris“, Hansukest „Hansukeses ja Gretekeses“, Florat „La traviatas“ (samuti teatri Jaapani turneel), Teist daami „Võluflöödis“ (dir. Sir Colin Davis), Dorothéed „Tuhkatriinus“ ning oli Blanchi („Mängur“), Madame Dangeville’i („Adriana Lecouvrer“), Charlotte’i („Werther“) ja Dunjaša („Tsaari mõrsja“) rollikaver.

Pärast osalemist Jette Parkeri Noorte Artistide programmis (2009–11) on Kai Rüütel esinenud Londoni Kuningliku Ooperi, Hollandi Rahvusooperi, Teatro Reali, Vlaamse Ooperiteatri, Liceu Suures Teatri, Šoti Ooperi, Théâtre du Capitole’i ja Dallase Ooperiteatri lavadel. Suurepärase laulja ja näitlejana on ta teinud koostööd selliste lavastajatega, nagu Robert Carsen, Laurent Pelly, Keith Warner ja Calixto Bieito.

Hiljuti tegi Rüütel oma debüüdi Dallase Ooperiteatris Olgana „Jevgeni Oneginis“. Samuti naases ta Teatro Reali laulma Maryt „Lendavas hollandlases“, järgnes Emilia „Otello“ uuslavastuses Londoni Kuninglikus Ooperis ja Chaya Czernowini ooperi „Lõputu praegu“ maailmaesietendus Vlaandereni Ooperis (lav. austraalia näitleja ja lavastaja Luk Perceval). Kontserdilaval astus Rüütel üles ooperigalal Mumbai Rahvuslikus Etenduskunstide Keskuses koos India Sümfooniaorkestriga ning esitas Tallinna Kammerorkestriga Mahleri „Laulu maast“.

Sellel hooajal astus Rüütel üles Birgitta Festivalil Placido Domingo “Operalia” staaride galakontserdil, laulis Gloucester’I katedraalis Ingli osa Elgari oratooriumis “The Dream of Gerontius” ning esitas Oxford Lieder Festivalil täispika soolokontserdi maineka pianisti, Roger Vignolesiga. Ooperilaval astus ta üles Londoni Kuninglikus Ooperis Waltraute rollis Wagneri ooperis “Die Walküre” ning peatselt debüteerib ka Carmenina, Rahvusooper Estonia laval. Ees ootavad muu hulgas veel rollid nii Theater an der Wien’is, Vlaami ooperis kui ka naasmine Londoni Kuninglikku Ooperisse.

 

Piia Paemurru

Piia Paemurru_Vanemuine Fuajeeportreed_sept 2016_foto Alan Proosa-8

Piia Paemurru lõpetas 1986. a. Tallinna Konservatooriumi prof. Laine Metsa klaveriklassis ja kaitses magistrikraadi klaveri erialal 1999. aastal. Praegu töötab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lauluosakonnas klaverisaatjana.

Paemurru on nii solisti kui ka ansamblistina esinenud Eestis, Soomes, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Venemaal, Lätis ja Leedus. Kontserditegevus on teda kokku viinud selliste lauljatega nagu Eilene Hannan, Rhoda Achieng, Virgilijus Noreika, Jaakko Ryhänen, Margarita Voites, Mati Palm, Pille Lill, Nadia Kurem, Hanna-Liina Võsa, Oliver Kuusik, Aare Saal, Kädy Plaas, Marion Melnik, Priit Volmer, Angelika Mikk, René Soom, Teele Jõks, Helen Lokuta, Pirjo Püvi, Angelika Klas-Fagerlund ja teised. Tema ansamblipartneriteks on olnud mitmed instrumentalistid, nende hulgas Mari Tampere-Bezrodny, Peeter Paemurru, Anna-Liisa Bezrodny, ja Vahur Vurm.

Piia Paemurru on pälvinud mitmel lauljate võistlustel parima klaverisaatja eripreemia, sealhulgas viiel korral rahvusvahelisel Klaudia Taevi nimelisel ooperilauljate konkursil.

Koos Rootsi soprani Ingegerd Björklundiga on Paemurru salvestanud kaks plaati (“Cantatrice”, 1997 ja “MU64”, 2001), Vello Jürna ja Guido Kanguriga CD “Unuvad õhtud” (2003) ning Pille Lille, Aare Saali ja Oliver Kuusikuga “Marje Sink. Jõululaulud” (2006).

© EMIK 2012

Võta osa noorte lauljate konkurss-festivalist “Võluhääl 2018”

hall

hall hall

Rohkem infot leiad SIIT .