Žürii

Mikk Üleoja (žürii esimees)

uleoja_mikk_kodukale

Dirigent Mikk Üleoja on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia 1997. aastal professor Ants Üleoja dirigeerimisklassis ja kaitsnud samas muusikamagistri kraadi 2004. aastal. Mikk Üleoja on laulnud Maailma Noortekooris (1989–1992), Eesti Rahvusmeeskooris (1994–1996) ja Eesti Filharmoonia Kammerkooris (1996–2000) ning gregooriuse laulu ansamblis Vox Clamantis (1998-2011). Mikk Üleoja on olnud Püha Miikaeli poistekoori dirigent, kammerkoori Mattone ja Kaarli koguduse kontsertkoori peadirigent ning õpetanud dirigeerimist Viljandi Kultuuriakadeemias. Aastatel 1998–2011 oli ta Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister. Alates hooajast 2011/2012 on Mikk Üleoja Eesti Rahvusmeeskoori kunstiline juht ja peadirigent.

Mikk Üleoja dirigeerimisel on seni ilmunud viis plaati, sh album “Ma tulen taevast ülevalt” (2005) Cyrillus Kreegi loominguga Kaarli koguduse kontsertkoori esituses. Eesti Filharmoonia Kammerkooriga on ta salvestanud plaadi “Luule, see ei tule tuulest” (2007) Mart Saare kooriloominguga ja Jüri Reinvere “Requiem” (2009). Mart Saare plaadi eest sai ta Eesti Kultuurkapitali 2007. aasta preemia ning salvestis nimetati parimaks aasta kooriplaadiks. 2014. aasta kevadel valmis koos Eesti Rahvusmeeskoori ja tšellist Allar Kaasikuga Galina Grigorjeva autoriplaat “In paradisum”, mis valiti 2015. aasta Eesti Muusikaauhindade galal parimaks klassikaalbumiks. Mikk Üleoja on aasta dirigent 2014.


Aile Asszonyi (žürii liige)

aile_asszonyi1-e1336397544881

Sopran Aile Asszonyi õppis Ivo Kuuse, Matti Pelo ja Helin Kapteni käe all Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, mille lõpetas magistrikraadiga aastal 2002. Kuni 2004. aastani oli ta Madalmaade Ooperistuudio noore artisti programmi liige, õppides Henny Jana Diemeri juhendamisel. Samuti täiendas ta end Carlo Bergonzi eraakadeemias Itaalias.

Aile Asszonyi alustas oma lauljateed Eesti Filharmoonia Kammerkooris (1995–1998). Oma ooperidebüüdi tegi ta Despinana Mozarti ooperis „Cosi fan tutte“ Teatris Vanemuine (2000). Alates 2010. aastast on ta solist Rahvusooperis Estonia, kus tema kanda on nii nimi- ja peaosad Verdi (nimiroll “Aidas”, Violetta “Traviatas”, Giovanna “Giovanna d’Arcos”, Amelia “Maskiballis”), Wagneri (Senta “Lendavas hollandlases”, Elisabeth ja Veenus “Tannhäuserus”) ja Puccini (Mimi “Boheemis”, Manon “Manon Lascault’s”, Angelica “Õde Angelicas”) kui ka muudes ooperites.

Ta on laulnud ooperirolle ka Viini kammerooperi ja Nargen Opera lavastustes jm ning olnud tegev oratooriumisolisti ja kammerlauljana. Ta on andnud kontserte mitmel pool maailmas, sh Amsterdami Concertgebouw’s, Newporti muusikafestivalil USA-s jm ning on esinenud ka eesti nüüdismuusika esiettekannetel.

Ta on pälvinud Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia (2007), kahel korral Eesti teatri aastaauhinna (2009 ja 2012) ning Rahvusooperi Estonia SEB publikupreemia (2012).


Katri-Liis Vainio (žürii liige)

katri-liis

Katri-Liis Vainio on rahvusvaheline hääle- ja esinemise treener, juhtimis- ja Well-being konsultant. Katri-Liis Vainio töötab häälega mitmelt eri suunalt lähtudes: ta õpetab laulmist, kõnehääle kasutamist, esinemist ja keha süvalihaste kasutamist. Ta on töötanud lauljana üle 20 aasta, uurib hääle pedagoogikat oma doktoritöös Helsingi ülikoolis ja kirjutab häälepedagoogika õpikut.

Vainio on õppinud ooperi- ja klassikalist laulu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Sibeliuse akadeemias, Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias ning täiendanud end barokklaulu alal Evelyn Tubbi, Michael Fieldsi ja Päivi Järviö juures. Ta on töötanud peamiselt Soomes, sh Sibeliuse akadeemia vokaalansamblis, Soome Raadio kooris, Helsingi kammerkooris, ooperitrupis Taite, barokkansamblis Duo ja Trio Soffice jm.

Laulupedagoogina on Vainio töötanud Soome tippkooridega: Tapiolan kuoro laste- ja noortekoor, naiskoor Philomela ja segakoor Dominante. Ta on andnund meistrikursusi Lõuna-Korea Busani kooriinstituudis, Hongkongis, Macaus ja Brüsselis. Vainio on õpetanud aastaid koorihääleseadet ka Sibeliuse akadeemias.

Kõnehääle õpetajana on Vainio täiendanud end kõneteraapia erialal Helsingi Ülikoolis, ja BIP-meetodi laulu- ja kõnehääle sertifikaadiga. Kõnehäälega on ta töötanud peamiselt Tallinna, Tartu, Helsingi, Turku ja HaagaHelia ülikoolides, aga ka mujal. Vainio on ülemaailmse hääle päeva Eesti töörühma liige ja Eesti Hääle Ühingu asutamise eestvedaja, et leida suurem kõlapind hääle tervishoiuga seonduvale.

Toetudes laulja, häälekoolitaja ja Somatic Pilatese treeneri kogemustele, on Vainio välja töötanud meetodi VoicePilates® laulu- ja kõnehäälele, mis ühendab endas ergonoomilise rühi- ja hääleharjutused simuleeritud tööolukorra harjutustega. VoicePilatest kasutatakse Eesti ja Soome ülikoolidele lisaks Euroopa Parlamendis. Katri-Liis Vainio soov on aidata igaühel näha ja mõista oma individuaalseid häälelisi tugevusi, et neid siis oskuslikult kasutada ja arendada.

Võta osa noorte lauljate konkurss-festivalist “Võluhääl 2018”

hall

hall hall

Rohkem infot leiad SIIT .